Moldovada 20 Yanvar qurbanlarının xatirəsi anılıb
Cari ilin 19 yanvar tarixində Azərbaycan Respublikasının Moldova Respublikasındakı Səfirliyində keçən əsrin 20 Yanvar 1990-cı il tarixində baş vermiş Qanlı yanvar hadisələrinə həsr olunmuş mərasim keçirilmişdir.
Tədbirdə Moldova Azərbaycan diasporasının nümayəndələri, Moldova ictimai xadimləri, ziyalılar, azərbaycanlı tələblər iştirak etmişlər. İlk öncə 20 yanvar şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Səfir Qüdsi Osmanov tədbirdə çıxış edərək, Azərbaycan xalqının tarixinə qanlı hərflərlə yazılmış 20 yanvar faciəsi barədə məlumat vermiş, keçmiş sovet dövlətinin hərbi maşınının həmin gün Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirildiyini vurğulayaraq, milli azadlıq və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizəyə qalxmış dinc əhaliyə silahlı təcavüz nəticəsində yüzlərlə günahsız insanın qətlə yetirilməsi və yaralanmasını söyləmişdir.
Diplomat, baş vermiş 20 Yanvar hadisələrindən artıq iyirmi səkkiz il keçdiyini, xalqımızın həmin hadisələri bu gün də unutmadığını, qanlı tarixin, xalqımızın və torpaqlarımızın azadlığı uğrunda şəhid olan bütün şəhidlərin, eləcə də 20 yanvar şəhidlərinin əziz xatirəsinin xalqımız, vətənimiz yaşadıqca daim anılacağını və qəlblərdə yaşadılacağını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır. Həmçinin Səfir qeyd etmişdir ki, bu gün Azərbaycan Prezident İlham Əliyevin dərin düşünülmüş daxili və xarici siyasəti nəticəsində güclü ordusu və dünyanın siyasi arenasında nüfuzlu və özünəməxsus yeri olan aparıcı dövlətlərdən biridir.
Daha sonra Moldova İctimai palatasının sədri, Moldova üzrə Azərbaycan multikulturalizm mərkəzinin rəhbəri Aureli Qriqoriu çıxış edərək, 20 yanvar hadisələrinin XX əsrdə Azərbaycan xalqının başına gətirilən ən dəhşətli faciələrdən biri olduğunu, günahsız insanların qətlə yetirildiyini, bir çoxlarının ağır xəsarətlər aldığını və bunun azərbaycan xalqının öz azadlığı uğrunda apardığı mübarizənin bir təzahürü olduğunu bildirmişdir.
Tədbirdə Moldova azərbaycanlıları Konqresinin rəhbərinin müavini Muxarib Allahverdiyev da çıxış etmişdir. Öz çıxışında o, xalqımızın başına gətirilən 20 yanvar faciəsinin acı nəticələrindən, sovet rejiminin xalqımıza qarşı çevrilmiş amansız siyasətinin günahsız qurbanlarından danışmış və tarixin qanlı səhifəsi olan 20 yanvarın bu gün də böyük acı ilə xatırlandığını bildirmişdir.
"Moldovahidromaş" şirkətinin rəhbərinin müavini, profesor Etibar Məmmədov 1990-ci il 20 yanvarında Moskvada olduğunu xatırlayaraq, həmən gün Ulu öndər, azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin siyasi iradə göstərərək Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək keçirdiyi yığıncaqda faciəni törədənləri kəskin şəkildə tənqid etdiyini xatırlamış, Ulu öndərin çətin gündə xalqının yanında olduğunu qeyd etmişdir.
Sonda tədbir iştirakçıları Səfirlikdə təşkil edilmiş stendlə tanış olmuş, önünə qərənfillər düzmüşlər.

В Молдове почтили память жертв 20 января.
19 января в Посольстве Азербайджанской Республики в Республике Молдова состоялось мероприятие, посвященное трагическим событиям 20 января 1990 года.
На мероприятии приняли участие представители Азербайджанской диаспоры Молдовы, общественные деятели, ученые и азербайджанские студенты. В начале участники мероприятия почтили память жертв трагедии минутой молчания.
Посол Азербайджана в Молдове Гудси Османов в своем выступлении рассказал присутствующим о трагедии 20 января, которая вписалась в историю азербайджанского народа кровавыми буквами. Он подчеркнул, что военная машина бывшего советского руководства направила свою карательную машину против мирного азербайджанского гражданского населения, в результате чего сотни невинных безоружных людей, борющихся за свою свободу и территориальную целостность, стали жертвами вооруженной агрессии.
Дипломат отметил, что с тех кровавых событий проходит уже 28 лет, но азербайджанский народ дорого чтит память жертв трагедии 20 января, и сегодня помнит всех своих сынов, которые погибли ради будущего своего народа, освобождения родных земли и независимости своего государства. Он подчеркнул, что их светлая память будет жить в сердцах азербайджанского народа вечно. Посол также добавил, что Азербайджан в результате глубоко продуманной внутренней и внешней политики Президента Ильхама Алиева сегодня занимает достойное место на политической арене мира, является ведущим государством региона с сильной боеспособной армией.
Председатель Молдавской общественной палаты, глава Азербайджанского центра мультикультурализма в Молдове Аурелия Григориу отметила, что трагедия 20 января является одной из тяжелых страниц истории азербайджанского народа в 20 веке, в результате которой погибли невинные люди, многие получили тяжелые увечья. Она подчеркнула, что этот день является символом борьбы азербайджанского народа за свою независимость.
На мероприятии также выступил заместитель главы Конгресса азербайджанцев Молдовы Мухариб Аллахвердиев. В своем выступлении он рассказал о горьких последствиях трагедии 20 января для азербайджанского народа, о невинных жертвах жестокой политики Советского режима против нашего народа. Он отметил, что кровавая трагедия 20 января сегодня поминается азербайджанцами во всем мире с чувством глубокой скорби и боли.
Заместитель директора компании "Молдовагидромаш", профессор Этибар Мамедов вспоминая события 20 января 1990 года, отметил что в этот день находился в Москве. Он рассказал участникам, что общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев придя в этот день в Постоянное Представительство Азербайджана в Москве, продемонстрировал политическую волю и подверг критике организаторов этой трагедии. Он подчеркнул, что в этот тяжелый для азербайджанского народа день, Гейдар Алиев находился рядом со своим народом.
В конце участники мероприятия ознакомились со стендом, посвященном трагедии 20 января, возложили к нему гвоздики.