Türkiyə Silahlı Qüvvələri tərəfindən həyata keçirilən “Zeytun Budağı” əməliyyatı ilə əlaqədar KİV-in sorğusuna cavab olaraq XİN-in Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyev tərəfindən verilmiş açıqlama.
Azərbaycan terrorizmdən əziyyət çəkmiş dövlət kimi, terrorizmin bütün forma və təzahürlərini qəti şəkildə pisləyir və terrorizmə qarşı mübarizədə beynəlxalq ictimaiyyətin səylərini dəstəkləyir. Beynəlxalq və regional sülh və təhlükəsizliyin təmin edilməsi üçün terror təhlükəsinin kökünün kəsilməsi xüsusilə vacibdir.
Türkiyə hökuməti tərəfindən bəyan edildiyi kimi, Türkiyə Silahlı Qüvvələri tərəfindən həyata keçirilən “Zeytun Budağı” əməliyyatının məqsədi Türkiyənin sərhədlərinin təhlükəsizliyini təmin etmək, bölgədəki terror təhlükəsini zərərsizləşdirilmək və ərazidə yaşayan mülki insanları terror hücumları və təhdidlərindən qorunmaq məqsədi daşıyır.
Türkiyə dəfələrlə terror hücumlaırna məruz qalıb və nəticədə çoxsaylı günahsız insanlar həlak olub. Azərbaycan Türkiyənin terror təhdidinə qarşı əsaslı təhlükəsizlik narahatlıqlarını tam şəkildə anlayır.
Biz qardaş Türkiyə və Türkiyə xalqının bir daha heç zaman xain terror hücumlarına məruz qalmamasını arzu edir və diləyirik.

In response to media inquiries, Hikmat Hajiyev, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic Azerbaijan stated:
Azerbaijan, which suffered from terrorism, condemns all forms and manifestations of terrorism and supports the efforts of the international community in the fight against this menace.  In order to maintain the regional and international peace and security the eradication of danger of terrorism is extremely important.
As stated by the Government of Turkey, the “Operation Olive Branch” of Armed Forces of Turkey aimed at ensuring Turkey”s border security, neutralization of terror threat in the region and thus saving civilians living in the area from the terrorist attacks and threats.
Turkey has become target of terror attacks on a number of occasions, which resulted in death of many innocent people. Azerbaijan fully understands justified security concerns of Turkey against the menace of terrorism.
We wish that brotherly Turkey and Turkish People never again becomes subject treacherous terrorist attacks.