No:102/18, Beynəlxalq seçki missiyasının ilkin hesabatına dair XİN-nin Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyev tərəfindən mətbuat açıqlama
ATƏT-in Demokratik təsisatlar və insan hüquqları bürosu, ATƏT Parlament Assambleyası və Avropa Şurası Parlament Assambleyasının müşahidə missiyasının 11 aprel tarixində keçirilmiş prezident seçkilərinin nəticələri ilə əlaqədar hazırladıqları ilkin hesabatı ədalətli və obyektiv hesab etmirik.
Bu gün müşahidə missiyasının nümayəndələri Xarici İşlər Nazirliyində qəbul olunub və məsələ ilə əlaqədar Azərbaycan tərəfinin qəti etirazı onlara çatdırılıb.
Haqqında bəhs olunan ilkin hesabatda seçkilərin müşahidə edilməsi üzrə metodoloji və texniki yanaşmadan çox subyektiv iddialar və qərəzli siyasi mülahizələr üstünlük təşkil edir.
Hesabatda seçkilərin məhdud siyasi mühit şəraitdə keçməsi barədə iddia tamamilə əsassızdır. Seçki öncəsi prosesdə qeydə alınmış namizədlərin azad və sərbəst şəkildə aktiv seçki kampaniyası aparması üçün bütün zəruri şərait yaradılıb. Öz siyasi zəifliyinə və siyasi dəstək bazasının olmamasına görə marginal siyasi qüvvələrin fəaliyyətsizliyini və ya bəzi qeydə alınmış namizədlərin qeyri-fəal seçki kampaniyası aparmasını çatışmamazlıq kimi təqdim etmək tamamilə yanlış mövqedir.
Azərbaycan Respublikasında media tam azaddır. Seçki öncəsi dövrdə media ilə bərabər, sosial şəbəkələrdə və hətta bir çox hallarda bütün etik normalardan kənar fəal müzakirə mühiti mövcud olub.
Səsvermə prosesi seçki subyektlərinin və seçicilərin azad davranışı və yüksək fəallığı şəraitində və ümumən qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq keçib. Bunun müqabilində hər hansı əsaslandırılmamış fakt ortaya qoymadan guya seçki günü məcburi prosedurlara riayyət edilməməsi, şəffaflığın olmaması və digər qüsurların olması barədə iddialar heç bir tənqidə sığmır. Biz ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosundan bu kimi faktlar varsa, onların təqdim edilməsini tələb edirik.
60000-dən artıq yerli və beynəlxalq müşahidəçinin heç bir maneə olmadan fəaliyyət göstərdiyi və 1000 veb-kamera vasitəsilə "online” rejimdə birbaşa izləmə imkanı təmin edilən bir şəraitdə iddia olunan bu cür məlumatların ciddi qəbul edilməsi qeyri-mümkündür.
Seçki günü hər hansı texniki xarakterli qüsurların və çatışmamazlıqların baş verməsi halları istisna deyildir. Amma texniki qüsurların ümimiləşdirilməsi və bu kimi sıradan olan halların bütün seçki prosesinə şamil edilməsi mandatın aşılması və tamamilə qərəzli siyasi yanaşma kimi qiymətləndirilir.
İlkin hesabatı nəzərdən keçirdikdə müxtəlif paraqraflar arasında ziddiyyətli məqamların olması, bir paraqrafın digərini təkzib etməsi də açıq şəkildə özünü biruzə verir. Məsələn, sənəddə bir yerdə beynəlxalq müşahidəçilərə yaradılmış şəraitə görə Azərbaycan Hökumətinə təşəkkür ifadə olunduğu, Mərkəzi Seçki Komissiyasının peşəkar fəaliyyəti qeyd olunduğu halda, digər bir hissədə seçkilərin qeyri-şəffaf şəkildə keçirildiyini və ya prosedurlara riayyət edilmədiyini iddia etmək heç bir halda başa düşülən deyildir. Bu kimi hallar sənəddə kifayət qədərdir və onu oxuyan hər bir şəxs açıq şəkildə görə bilər.
Sözügedən müşahidə missiyası tərəfindən sərgilənən bu cür mövqe ilk növbədə milyonlarla azərbaycanlı seçicinin öz seçki hüququnu sərbəst ifadə etməsinə hörmətsizlikdir.
Azərbaycan Respublikasının qanunlarına uyğun olaraq ölkəmizdə keçirilən seçkilər ilk növbədə Azərbaycan Respublikası vətəndaşları üçün təşkil edilir. Azad, demokratik, ədalətli və şəffaf şəkildə keçirilmiş prezident seçkilərində Azərbaycan Respublikası vətəndaşları öz siyasi iradələrini bir daha ifadə etdilər.
11 aprel tarixində keçirilmiş prezident seçkiləri ölkəmizin demokratik inkişafı və demokratik təsisatların güclənməsi yolunda növbəti vacib mərhələ oldu.

No:102/18, Press Statement by Foreign Ministry Spokesperson Hikmat Hajiyev on the preliminary conclusions of the International Election Observation mission
We do not consider the preliminary conclusions of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, the OSCE Parliamentary Assembly and the Parliamentary Assembly of the Council of Europe on the presidential elections held on April 11, as fair and objective.
Today, representatives of the observation mission were received at the Ministry of Foreign Affairs and the protest of Azerbaijani side was presented.
In the preliminary conclusions subjective allegations and biased political considerations dominate the methodological and technical approach to observe the elections.
The allegations that presidential elections took place within a restrictive political environment are completely groundless. All the necessary conditions have been provided for registered candidates to carry free and open pre-election campaign. Presenting inactions of some marginal political forces owning to their political weakness and lack of political support base and passive election campaign of some candidates as shortcoming is totally incorrect.
Media in the Republic of Azerbaijan is completely free. In the pre-election period, along with the media, there were active environment of political debate, even beyond any ethical norms in the social networks as well.
Election process took place under the conditions of voters’ active turnout in a free manner pursuant to the requirements of law. Contrary to this, without any substantiated facts allegations such as “disregard to mandatory procedures, lack of transparency and numerous serious irregularities” do not withhold any criticism. We demand from the OSCE/ODHIR to present such facts, if they have any.
It is impossible to perceive such information serious when elections were unrestrictedly monitored by more than 60.000 domestic and international observers and 1000 web cameras in an online regime.
Occurrence of technical irregularities during the election cannot be excluded. However, overgeneralization of individual technical irregularities and applying them into the entire election is assessed as overstepping the mandate and biased political attitude.
While reviewing the preliminary conclusions, one can easily witness contradictory and self-disproving paragraphs. For instance, it is completely incomprehensible that at one point the preliminary conclusions note the positive conditions provided by Government of Azerbaijan for international observers, professional work of the Central Election Commission, but in another point claim about lack of transparency and disregard for mandatory procedures.
Such cases are sufficient in the document, and anyone who reads it can clearly see it.
The attitude displayed by the International Observation Mission is, in the first place, disrespect to the millions of Azerbaijani voters who freely expressed their right to vote.
In accordance with the laws of the Republic of Azerbaijan, the elections are primarily held for the citizens of the Republic of Azerbaijan. In the free, democratic, fair and transparent presidential elections the citizens of the Republic of Azerbaijan once again expressed their political will.
The presidential elections held on 11 April became yet another important milestone in the democratic development of our country and the strengthening of democratic institutions.