“Azərbaycan Respublikası Dağlıq Qarabağ Bölgəsinin Azərbaycanlı İcması” İctimai Birliyi Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimin “rəhbəri” Bako Saakyanın Fransaya qanunsuz səfəri ilə bağlı bəyanatı
Azərbaycan Respublikası Dağlıq Qarabağ bölgəsinin azərbaycanlı icması olaraq, Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində yaradılmış qanunsuz rejimin təmsilçisi kimi özünü təqdim edən Bako Saakyanın Fransaya səfərini kəskin şəkildə pisləyir və hiddətimizi ifadə edirik.
ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərindən biri kimi Fransanın öhdəliklərinə zidd olmasına baxmayaraq, bu səfərin qarşısının alınması üçün heç bir tədbir görülmür. Fransa hökumətinin dəfələrlə təkrarlanan bu kimi qeyri-qanuni əməllərə passiv seyrçi münasibəti və təsirli addımlar atmaması qəbuledilməz haldır.
Fransa Cənubi Osetiya, Abxaziya, Krım və Dnestryanı bölgələrindən olan şəxslərə Fransa ərazisinə daxil olmağa icazə verilmədiyi halda, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimin nümayəndələrinə xüsusi rəğbət göstərir. Həmçinin Fransa hökuməti Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin azərbaycanlı icmasının etnik təmizləməyə məruz qaldığını və fundamental hüquqlarının kobud şəkildə pozulduğunu çox yaxşı bildiyi halda, bu kimi birtərəfli və separatizm xarakterli addımların həyata keçirilməsinə göz yumur, insan hüquqlarının ayrılmazlığı və bərabərhüquqluluq prinsiplərini pozur. Bu mənada, Fransa müxtəlif təəssübkeşlik hissləri ilə ayri-seçkiliyə əsaslanan siyasət yürüdür.
Azərbaycan vətəndaşları Fransa səfirliyindən viza almaqda çətinlik çəkdikləri və bürokratik süründürməçiliklə üzləşdikləri halda, müharibə cinayətkarı olan Bako Saakyan saxta sənədlərlə Şengen viza tələblərini kobud şəkildə pozaraq Fransa ərazisinə daxil olur. Bu qanunsuz səfərin həyata keçirilməsi Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin danışıqlar yolu ilə həllinə maneə olmaqla yanaşı, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimin təşviqinə xidmət edir. Nəhayət Fransa tərəfi başa düşməlidir ki, bu kimi qərəzli və qeyri-obyektiv əməllər Dağlıq Qarabağın Azərbaycan icması və bütövlükdə Azərbaycan ictimai rəyində Fransanın nüfuzuna ciddi xələl yetirir. Əgər Fransa münaqişənin həllinə həqiqətən töhfə vermək niyyətindədirsə, onda ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədr ölkəsi kimi qərəzsizliyini təmin etməli, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən Ermənistan qoşunlarının çıxarılmasına çalışmalı və Dağlıq Qarabağın erməni və azərbaycanlı icmalarını birlikdə Parisə dəvət etməli və bu iki icma arasında bərabərhüquqlu əsasda etnik barışığı və dialoqu dəstəkləməlidir.
Fransa tərəfi də bilməlidir ki, etnik təmizləmə siyasətinə məruz qalmış və doğma torpaqlarından qovulmuş azərbaycanlıların yalnız öz doğma ərazilərinə qayıtması halında regionda dayanıqlı və ədalətli sülhün təmin olunması mümkün ola bilər.

Общественное объединение «Азербайджанская община Нагорно-Карабахского региона Азербайджанской Республики» распространило заявление в связи с незаконным визитом во Францию «руководителя» незаконного режима, созданного на оккупированных территориях Азербайджана, Бако Саакяна
Являясь азербайджанской общиной Нагорно-Карабахского региона Азербайджанской Республики, мы резко осуждаем визит во Францию Бако Саакяна, заявившего себя в качестве представителя незаконного режима, созданного на оккупированных Арменией территориях Азербайджана, и выражаем наше негодование по этому поводу.
Несмотря на то, что этого визит противоречит обязательствам Франции, как одного из сопредседателей Минской группы ОБСЕ, никаких мер для его предотвращения не принимается. Пассивная наблюдательная позиция правительства Франции к таким неоднократно повторяющимся незаконным деяниям и отсутствие действенных шагов с ее стороны, является неприемлемым.
В то время как Франция не разрешает въезжать на её территорию лицам из регионов Южной Осетии, Абхазии, Крыма, Приднестровья, она проявляет особую симпатию к представителям незаконного режима, созданного на оккупированных территориях Азербайджана. Кроме того, хотя правительство Франции прекрасно осведомлено о том, что азербайджанская община Нагорно-Карабахского региона подверглась этнической чистке, и ее фундаментальные права грубо нарушены, оно закрывает глаза на принятие подобных односторонних шагов сепаратистского характера, нарушает неотъемлемость прав человека и принципы равноправия. В этом контексте Франция, руководствуясь разного рода чувствами привязанности, осуществляет политику, основанную на дискриминации.
В то время как граждане Азербайджана испытывают затруднения с получением виз в посольстве Франции и сталкиваются с бюрократической волокитой, являющийся военным преступником Бако Саакян, грубо нарушив требования для предоставления шенгенской визы, с поддельными документами въезжает на территорию Франции. Осуществление этого незаконного визита не только препятствует урегулированию армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта переговорным путем, но и служит поощрению незаконного режима, созданного на оккупированных территориях Азербайджана. Наконец, французская сторона должна понять, что подобные предвзятые и необъективные действия наносят серьезный вред авторитету Франции в глазах азербайджанской общины Нагорного Карабаха и мнения общественности Азербайджана в целом. Если Франция действительно намерена внести вклад в решение конфликта, то она как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ должна обеспечить непредвзятость и в соответствии с требованиями резолюций Совета безопасности ООН способствовать выводу армянских войск с оккупированных территорий Азербайджана, пригласить вместе в Париж армянскую и азербайджанскую общины Нагорного Карабаха и поддержать на равноправной основе этническое примирение и диалог между этими двумя общинами.
Французская сторона также должна уяснить, что только в случае возвращения подвергнутых политике этнической чистки и изгнанных со своих исконных земель азербайджанцев в родной край, в регионе возможно обеспечение устойчивого и справедливого мира.