Azərbaycan Respublikası İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) 1990-cı il 20 Yanvar faciəsinin 29-cu ildönümü ilə əlaqədar B Ə Y A N A T I
1990-cı il qanlı 20 Yanvar faciəsindən artıq 29 il keçir. Unudulması mümkün olmayan, insanlığa qarşı törədilmiş bu qatı cinayət hər dəfə ürək ağrısı ilə yad edilir. Yaddaşlara Qara Yanvar gecəsi kimi həkk olunmuş həmin qanlı tarix həm şəhidlərimizin anım günü, həm də Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə aparan xalqımızın birliyi, fəxr və şərəf günüdür. Bu hadisələr bir daha nümayiş etdirdi ki, xalqımız müstəqilliyinin, pozulmuş hüquqlarının bərpa olunması naminə savaşmaq əzmindədir.
Belə ki, 1988-ci ildən başlayaraq Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətində baş qaldıran erməni separatizminə keçmiş SSRİ rəhbərliyi tərəfindən dəstək verilməsi və ölkəmizə qarşı qərəzli mövqe nəticəsində adı çəkilən vilayətin idarə və təşkilatlarının tədricən respublikamızın tabeliyindən çıxarılması, azərbaycanlıların Ermənistandakı tarixi-etnik torpaqlarından deportasiya edilməsi, soydaşlarımızın ağır işgəncələrə, zorakılıqlara məruz qalması xalqımızın səbrini tükəndirmişdi. Həmin dövrdəki Sovet hökumətinin göstərişi ilə xalqımızın haqlı etirazını boğmaq, Azərbaycanda genişlənən milli-azadlıq hərəkatının qarşısını almaq üçün 20 Yanvar qırğını törədildi.
Rəsmi faktlara əsasən bildiririk ki, 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə sovet ordusunun qoşunları qəfildən Bakı və Sumqayıt şəhərlərinə, habelə ölkəmizin digər şəhər və rayonlarına yeridilmiş, hərbi gəmilərlə gətirilmiş desant qrupları, tanklar və digər ağır hərbi texnikadan istifadə etməklə, dinc əhalini atəşə məruz qoymuş, bununla da beynəlxalq hüquq normaları, keçmiş SSRİ-nin və Azərbaycan SSR-in konstitusiyalarının müvafiq müddəaları, fundamental insan hüquqları kobudcasına pozulmuş, doğma yurdunun azadlığının və öz hüquqlarının müdafiəsinə qalxmış çoxmillətli xalqımıza qarşı insanlıq əleyhinə qatı cinayət törədilmişdir.
Bakıya daxil olan silahlı qoşunlar milliyyətindən, yaşından və cinsindən asılı olmayaraq, 168 nəfər silahsız mülki şəxsi, o cümlədən uşaqları, qadınları və yaşlıları amansızcasına öldürmüş, paytaxtda və başqa ərazilərdə 744 dinc, günahsız insan yaralanmış, yüzlərlə adam itkin düşmüş, 841 nəfər qanunsuz olaraq həbs edilmişdir. Həmin hadisələr zamanı hətta yaralıları çıxaran təcili tibbi yardım maşınlarına və həkimlərə də atəş açılmış, nəticədə tibb işçiləri şəhid olmuş, yaralanmışlar. Qadağan edilmiş silah və sursatdan istifadə etməklə ölçüyəgəlməz dağıntılar törədilmişdir. Hadisə ilə bağlı məlumatın əhalidən gizlədilməsi məqsədilə SSRİ Dövlət Təhlükəsizlik Komitəsinin təşkil etdiyi təxribat nəticəsində Respublika televiziyasının enerji bloku partladılmışdır.
O dövrdə Ümummilli liderimiz Heydər Əliyev bu qanlı hadisələrlə bağlı Moskva şəhərində Azərbaycan xalqı adından sərt bəyanat vermiş, 20 Yanvar faciəsində xalqımıza qarşı törədilmiş qırğına siyasi qiymət verilməsini və günahkarların cəzalandırılmasını tələb etmişdir.
Qeyd olunmalıdır ki, həmin hadisələr xalqımızın iradəsini qıra bilməmiş və azadlıq mübarizəsi 1991-ci ildə Azərbaycanın öz müstəqilliyinin bərpası ilə nəticələnmişdir.
Prezident Heydər Əliyevin tövsiyəsi ilə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi xüsusi sessiya keçirmiş və bu qanlı hadisəyə siyasi-hüquqi qiymət verilmişdir. 20 Yanvar tarixi respublikamızda hər il Ümumxalq Hüzn günü kimi qeyd olunur və həmin gün yüz minlərlə insan tərəfindən şəhidlər ehtiramla yad edilir.
Faciə zamanı qətlə yetirilmiş, müxtəlif millətlərdən olan Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına ölkə Prezidentinin müvafiq Fərmanına əsasən “20 Yanvar Şəhidi” fəxri adı verilmiş, habelə “1990-cı il 20 Yanvar hadisələri zamanı əlil olmuş şəxslərə dövlət qayğısının artırılması haqqında” Sərəncama əsasən, müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir, bu şəxslərə dövlət tərəfindən müavinət, şəhid ailələrinə isə Prezident təqaüdü verilir.
Hər il olduğu kimi, bu il də dünya ictimaiyyətinin diqqətini həmin qanlı hadisələrə yönəltmək məqsədilə müvafiq Sərəncamla “20 Yanvar faciəsinin 29-cu ildönümünün keçirilməsi ilə bağlı tədbirlər planı” təsdiq edilib və icra olunur.
Həmin dəhşətli faciə dinc əhalinin qırılmasına səbəb olub. Nəticədə BMT-nin Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi, Mülki və siyasi hüquqlar haqqında Beynəlxalq Pakt və digər beynəlxalq hüquqi sənədlər kobud şəkildə pozulub. Lakin öz mahiyyətinə və miqyasına görə XX əsrdə törədilmiş ən dəhşətli cinayətlərdən olan 20 Yanvar hadisələrinə indiyədək beynəlxalq hüquqi qiymət verilməyib, qanlı aksiyanın sifarişçiləri və icraçıları cəzalandırılmayıb.
Beynəlxalq hüquqa əsasən, 20 Yanvar faciəsi insanlıq əleyhinə cinayət kimi tövsif edilməlidir. Belə ki, Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin Statutunun 7-ci maddəsinə əsasən, insanların məhv edilməsi, məcburi yoxa çıxarılması, siyasi, irqi, etnik, mədəni və ya cinsi motivlərə görə təqib edilməsi, işgəncə, qəsdən güclü iztirablara səbəb olma və ya ağır bədən xəsarətləri, yaxud fiziki və ya psixi sağlamlığa mühüm ziyan vurmaqdan ibarət olan digər qeyri-insani hərəkətlər insanlıq əleyhinə cinayət kimi tövsif edilir.
O dövrdə Sovet dövlətinin rəhbərliyi beynəlxalq hüquq normalarını kobudcasına pozaraq, həmin cinayətlə Ermənistana dəstək vermiş, nəticədə Azərbaycana qarşı uzunmüddətli erməni təcavüzü, etnik təmizləmə, soyqırımı baş vermiş, respublikamızın torpaqlarının 20 faizi zəbt edilmiş, Ermənistan ərazisindən, ölkəmizin ayrılmaz tərkib hissəsi olan Dağlıq Qarabağ və ətraf yeddi rayondan yerli azərbaycanlı əhali zorla qovulmuşdur. Bu hadisələr kütləvi şəkildə dinc əhalinin fundamental hüquqlarının pozulması ilə nəticələnmiş və indiyədək bir milyondan çox soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün həyatı yaşayır.
Azərbaycan tərəfi bu münaqişənin sülh yolu ilə həllinə mütəmadi olaraq səylər göstərir, təşəbbüslər irəli sürür. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev münaqişənin sülh yolu ilə yalnız ölkəmizin ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllini tapmasının, zəbt edilmiş Azərbaycan torpaqlarından işğalçı qüvvələrin çıxarılmasının zəruriliyini dəfələrlə və qətiyyətlə nüfuzlu beynəlxalq qurumların, o cümlədən BMT Baş Məclisinin tribunalarından bəyan etmişdir. Bu isə nüfuzlu beynəlxalq qurumların müvafiq qərarlarında, o cümlədən Avropa Parlamentinin 12 dekabr 2018-ci ildə qəbul etdiyi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bir daha vurğulandığı Qətnamədə öz əksini tapmışdır.
Qeyd olunmalıdır ki, 29 il əvvəl törədilmiş 20 Yanvar hadisələrinin beynəlxalq hüquqa əsasən, beynəlxalq cinayətlərin ən ağır növlərindən olan insanlıq əleyhinə cinayət kimi tövsif edilməsi üçün kifayət qədər hüquqi sənədlər, eyni zamanda bu qətliamın icrasına əmr verənlərin və törədənlərin, ən əvvəl isə o vaxtki Sovet dövləti rəhbərliyinin cinayət məsuliyyətinə cəlb olunması üçün yetərincə əsaslar mövcuddur.
Biz dünya ictimaiyyətini və beynəlxalq qurumları Azərbaycan xalqının haqlı tələblərini dəstəkləməklə, insanlıq əleyhinə bu cinayəti törətmiş şəxslərin layiqincə cəzalandırılması naminə bu qanlı aksiyaya beynəlxalq hüquqi qiymət verməyə çağırırıq.
11 yanvar 2019-cu il
Bəyanat BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, YUNİSEF-ə, YUNESKO-ya, Avropa İttifaqına, Avropa Şurasına, ATƏT-ə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilmişdir.

STATEMENT of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan regarding the 29th anniversary of the tragedy of January 20, 1990
Twenty nine years pass from the bloody 20 January 1990 tragedy. This unforgettable crime against humanity is commemorated each time with a heavy heart. This bloody event engraved on the memories as Black January is both the day of commemoration of our martyrs and the day of solidarity, pride and honor of our people fighting for the territorial integrity of Azerbaijan. These events once again demonstrated that our people are determined to fight for the independence and restoration of their violated rights.
Thus, as a result of the support by former USSR leadership to the raising Armenian separatism in the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast, which is an integral part of Azerbaijan and biased position towards our country, gradual removal of the departments and organizations of the mentioned oblast from the subordination of our republic, deportation of the Azerbaijanis from their historical-ethnic lands in Armenia, exposure of compatriots to severe torture and violence exhausted our people’s patience. 20 January massacre was committed upon the instruction of the Soviet government of the period in order to suppress the rightly protest of our people, to prevent the expanding liberation movement in Azerbaijan.
According to the official facts, we report that in the night from the 19th to the 20th January 1990, a sudden troops of the Soviet army were deployed to Baku and Sumgait, other cities and rayons of the country as well, exposed the people to fire using descent groups brought by military vessels, tanks and other heavy military equipment, thus international law norms, provisions of the former USSR and Azerbaijan SSR Constitutions were grossly violated, a violent crime against humanity was committed against our multinational people which stood in defense of freedom of the homeland and its own rights.
Armed forces entered Baku, killed 168 unarmed civilians mercilessly regardless of their nationality, age or sex, including children, women and elderly, 744 peaceful, innocent persons in the capital, suburban settlements and surrounding areas were injured, hundreds of people went missing, 841 persons were illegally arrested. Even the ambulances and physicians carrying the injured persons were opened fire at, therefore medical staff members became martyrs or were injured. Use of prohibited weapons and supplies resulted in immeasurable destructions. The energy bloc of the state television was exploded as a result of the sabotage organized by the USSR Committee of State Security with the purpose of concealing the event from the population.
At that period, a harsh statement was made by the National leader Heydar Aliyev in the city of Moscow on behalf of the Azerbaijani people and he demanded legal assessment of the massacre committed against our people on January 20 and punishment of the perpetrators.
It should be noted that those events couldn’t break the will of our people and the fight for freedom resulted in restoring the independence of Azerbaijan in 1991.
At the initiative of the president Heydar Aliyev special session of the Milli Mejlis was held and this bloodshed was given its political-legal assessment. Every year the date of January 20 is commemorated as the National Day of Mourning in our Republic and on this day the martyrs are remembered by hundreds of thousands people with deep respect.
According to the Presidential Decree, citizens of the Republic of Azerbaijan being of different nationalities killed during the tragedy were awarded with honorary title “Martyr of the January 20”, and in line with the Decree on “Increasing the State care to the persons who became disabled during January 20 events” different measures are implemented, these persons are entitled to relevant allowances by the state and the martyrs’ families are provided with Presidential pensions.
As in previous years, this year also the Action Plan on “Commemorating the 29th Anniversary of the tragedy of January 20” has been approved by the relevant Decree with the purpose of directing the focus of the international community to those bloody events and is now implemented.
This horrible tragedy caused the massacre of the civilian population. Consequently, the UN Universal Declaration of Human Rights, International Covenant on Civil and Political Rights and other international legal documents were grossly violated.  Nevertheless despite being one of the most horrible crimes of the XX century for its nature and scale, January 20 events has not been made international legal assessment so far, those ordering and perpetrators of the bloodshed have not been punished.
Under the international law, the tragedy of January 20 should be classified as a crime against humanity. Thus, according to the article 7 of the Statute of the International Criminal Court, extermination, enforced disappearance of persons, other inhuman acts of a similar character intentionally causing great sufferings, serious injury to body, to mental or physical health are classified as crimes against humanity.
At that time the leaders of the Soviet state supported Armenia with that crime grossly violating the international legal norms, which resulted in the long-lasting Armenian aggression against Azerbaijan, ethnic cleansing, genocide were committed, twenty percent of our country territories was occupied, local Azerbaijani population was forcibly expelled from the territory of Armenia, also Nagorno-Karabakh and seven adjacent districts, an integral part of our republic. These actions resulted in massive violation of the fundamental rights of the civilian population and still more than one million compatriots live as refugees and IDPs.
The Azerbaijani side constantly strives for the peaceful settlement of the conflict, proposes initiatives. President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has stated the crucial importance of the peaceful settlement of the conflict only within the territorial integrity of our republic, withdrawal of the occupant forces from the Azerbaijani lands repeatedly and resolutely in the platforms of the influential international organizations, including UN General Assembly. It is reflected in the corresponding decisions of the influential international organizations, including European Parliament resolution adopted on December 12, 2018, in which the territorial integrity of Azerbaijan was emphasized once more.
It should be mentioned that there are enough legal documents to classify the January 20 events committed twenty nine years ago as a crime against humanity, being one of the most grave kind of the international crimes, at the same time sufficient evidences for involving the persons ordered and committed this massacre and first of all, the leaders of the Soviet state of that period to the criminal responsibility.
Impunity of persons committed such kind of deeds is contrary to the targeted universal priorities, UN Principles and Sustainable Development Goals.
We call the world community and international organizations to support justified demands of the Azerbaijani people and, in order to bring the perpetrators of this crime against humanity to deserved punishment, to assist in giving to this bloody action an international legal assessment.
11.01.2019
The Statement is addressed to the UN Secretary-General, UN Security Council, UN Office of High Commissioner for Human Rights, UN Office of High Commissioner for Refugees, UN Human Rights Council, UNICEF, UNESCO, European Union, European Council, OSCE, International and European Ombudsman Institutions, Asian Ombudsman Association, European Network of Ombudsmen for Children, Organization of Islamic Cooperation and the Network of Ombudsmen Offices in its member states,  International Peace Bureau, foreign ombudsmen, embassies of the Republic of Azerbaijan and the foreign embassies to Azerbaijan,  also the Azerbaijani Diasporas.