Azərbaycan əhalisinin sayı 10 milyon nəfərə çatıb
Azərbaycan Respublikasının həyatında çox əlamətdar hadisə baş verib, əhalinin sayı 10 milyon nəfərə çatıb.
2019-cu il aprelin 6-da saat 03:30-da Bakı şəhərində Rauf Həsənovun və Nigar Ocaqovanın (Ağdərə rayonu sakinləri, hazırda Ağdam rayonunun Baş Güneypəyə kəndində qeydiyyatda olan məcburi köçkünlər) ailəsində ölkənin 10 milyonuncu sakini dünyaya gəlib. Doğulan qız uşağının çəkisi 3,6 kiloqram, boyu 52 santimetrdir.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva bu münasibətlə xalqımızı, yeni doğulmuş körpənin valideynlərini təbrik ediblər.
Sevindirici haldır ki, son illərdə Azərbaycan əhalisinin sayı sürətlə artır. Bu, Prezident İlham Əliyevin müdrik və uzaqgörən rəhbərliyi ilə Azərbaycanda iqtisadi inkişaf, sabitlik və əhalinin sosial rifahının yaxşılaşması istiqamətində görülən böyük işlərin nəticəsidir.
Aparılan sosial-iqtisadi siyasətin əsas uğurlarından biri kimi, dayanıqlı inkişaf şəraitində Azərbaycanda müsbət demoqrafik şərait bərqərar olub. Azərbaycan bir çox sahələrdə olduğu kimi, bu baxımdan da nümunəvi ölkədir. Nəzərə almaq lazımdır ki, dünyanın bir çox ölkələrində bu sahədə vəziyyət heç də ürəkaçan deyil, hətta əhalinin sayında azalma müşahidə olunur. Azərbaycanda isə əhalinin sayı dinamik templə artır.
Son vaxtlar, xüsusən bu ilin ilk aylarında Prezident İlham Əliyevin sosial sahədə inqilabi dəyişikliklər kimi qiymətləndirilən və hətta dünyanın inkişaf etmiş ölkələri üçün nümunə ola biləcək islahatları əhalinin rifah halının daha da yüksəldilməsinə böyük təkan verir. Sürətli inkişaf, sosial rifahın daha da yaxşılaşması istiqamətində həyata keçirilən ardıcıl tədbirlər Azərbaycanda əhalinin artım tempinin qorunub saxlanmasına əminlik yaradır.

Численность населения Азербайджана достигла 10 миллионов человек
В жизни Азербайджанской Республики произошло знаменательное событие – численность населения страны достигла 10 миллионов человек.
6 апреля 2019 года в 03.30 в городе Баку в семье Рауфа Гасанова и Нигяр Оджаговой (вынужденные переселенцы из Агдеринского района, зарегистрированные ныне в селе Баш Гюнейпейе Агдамского района) родился 10-миллионный житель страны. Вес новорожденной девочки составляет 3,6 кг, рост – 52 сантиметра.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева поздравили наш народ и родителей новорожденной по этому случаю.
Отрадно, что за последние годы численность населения Азербайджана стремительно растет. Это является результатом большой работы по экономическому развитию, обеспечению стабильности и улучшению социального благосостояния населения, осуществляемой под мудрым и дальновидным руководством Президента Ильхама Алиева.
Как один из главных результатов проводимой социально-экономической политики, в условиях устойчивого развития в Азербайджане установилась положительная демографическая динамика. Азербайджан, как и во многих областях, является образцовой страной и в этом плане. Следует учесть, что во многих странах мира ситуация в этой области неудовлетворительная, даже наблюдается снижение численности населения. А в Азербайджане численность населения растет динамичными темпами.
Реформы Президента Ильхама Алиева, осуществляемые в последнее время, в частности в первые месяцы этого года, которые оцениваются как революционные изменения в социальной сфере и даже могут служить примером для развитых стран мира, являются также импульсом для дальнейшего роста благосостояния населения. Стремительное развитие, последовательные меры, осуществляемые по улучшению социального благосостояния, создают уверенность в сохранении темпов роста населения в Азербайджане.