No:198/19,Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun diplomatik xidmət orqanları rəhbərlərinin VI müşavirəsində Açılış nitqi
Xarici İşlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun
diplomatik xidmət orqanları rəhbərlərinin VI müşavirəsində
Açılış nitqi
Hörmətli müşavirə iştirakçıları,
Azərbaycan Respublikasının diplomatik xidmət orqanları rəhbərlərinin VI müşavirəsi çox əlamətdar bir tarixə təsadüf edir. Bu gün biz Azərbaycan Respublikası diplomatik xidmət orqanları əməkdaşlarının peşə bayramının yüzilliyini böyük qürur hissi ilə qeyd edirik.
Yüz il bundan öncə Birinci dünya müharibəsindən sonra cərəyan edən gərgin bir dövrdə yeni yaranmış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin maraqlarını beynəlxalq aləmdə layiqincə təmsil etmək üçün müsəlman şərqində ilk Respublikanın Xarici İşlər Nazirliyi təsis edilmişdir.
Şübhəsiz ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yarandığı ilk gündən çoxşaxəli diplomatik fəaliyyətə başlamış, lakin Xarici İşlər Nazirliyinin Katibliyinə dair müvəqqəti təlimatın qəbul olunması məhz 9 iyul 1919-cu il tarixinə təsadüf etdiyindən, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2356 saylı, 24 avqust 2007-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikası diplomatik xidmət orqanları əməkdaşlarının peşə bayramı günü təsis edilmişdir.
Sovet işğalı nəticəsində Cümhuriyyətimizin qısa ömür yaşamasına baxmayaraq, ilk Respublikanın Xarici İşlər Nazirliyinin diplomatik heyəti geniş təcrübəyə yiyələnmiş, mühüm nailiyyətlər əldə etmiş və müstəqil xarici siyasət fəaliyyətimizin əsasını qoymuşlar.
1991-ci ildə Sovet İttifaqının süqutu ilə Azərbaycan xalqı öz milli istiqlaliyyətini yenidən bərpa edə bilmişdir. Ermənistanın hərbi təcavüzünə məruz qalmış, ağır iqtisadi böhran və kəskin daxili çaxnaşmaların hökm sürdüyü Azərbaycanın bu mürəkkəb vəziyyətdən çıxacağına o zaman bir çoxları inanmırdı. 1993-cü ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqın çağırışı ilə hakimiyyətə qayıdışı Azərbaycanda sabitlik və inkişafın təməlini qoydu. Ulu Öndərin əsas məqsədi Azərbaycanı daha qüdrətli və zəngin dövlətə çevirmək, dünya birliyində nüfuzunu daha da möhkəmləndirmək və əsl söz sahibinə çevirmək idi və bu hədəflərə də şərəflə nail olundu.
Bünövrəsi ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş, milli maraqlarımıza əsaslanan Azərbaycanın müasir xarici siyasət strategiyası Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən bu gün müvəffəqiyyətlə davam etdirilir.
Hal-hazırda qlobal və regional güclər arasında artan ixtilaflar beynəlxalq münasibətlər sistemində davam edən gərginliyi, o cümlədən dövlətlərin suverenliyi və daxili işlərinə müdaxilələri, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə ikili yanaşmanı, həmçinin silahlı münaqişələr, etnik qarşıdurmalar, iqtisadi sanksiyalar və humanitar böhran vəziyyəti daha da kəskinləşdirmişdir. Yerləşdiyi region ətrafında cərəyan edən ziddiyyətli proseslər şəraitində ölkəmiz Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən uğurlu siyasət nəticəsində daxili sabitlik və inkişafını təmin etmək, iqtisadiyyatını müsbət artım dinamikasına kökləmək və irimiqyaslı layihələr həyata keçirməklə beynəlxalq səviyyədəki mövqe və nüfuzunu daha da möhkəmləndirməyə müvəffəq olmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının xarici siyasət fəaliyyəti, ilk növbədə, ölkəmizin müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, onun  beynəlxalq sərhədləri çərçivəsində suverenliyi və ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi, milli maraqlarımızın beynəlxalq müstəvidə təmin edilməsinə xidmət edən bərabərhüquqlu və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq prinsipləri üzərində qurulmuşdur.
Bu gün beynəlxalq ictimaiyyət birmənalı şəkildə Azərbaycanın beynəlxalq sərhədləri çərçivəsində onun suverenliyi və ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir. Ermənistanın işğalçı qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərdən çıxarılması və münaqişənin Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü əsasında həll olunması BMT-nin Təhlükəsizlik Şurası və Baş Assambleyasının məlum qətnamələri ilə yanaşı, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, ATƏT, Avropa Şurası, Avropa İttifaqı, NATO və digər beynəlxalq təşkilatların müvafiq qərarlarında da öz əksini tapır.
Azərbaycan qonşu və uzaq dövlətlərlə tərəfdaşlıq münasibətlərini müvəffəqiyyətlə inkişaf etdirərək, üçtərəfli və dördtərəfli əsaslarda yeni əməkdaşlıq çərçivələrinin əsasını qoymuş və dövlətlərarası münasibətlərin keyfiyyətcə yeni mərhələyə keçid almasını təmin etmişdir.
Ötən müşavirədən keçən dövr ərzində Azərbaycan Respublikasının Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikası və İraq Respublikasında səfirlikləri, Kolumbiya, Çili, Uruqvay və Peruda diplomatik ofisləri açılmış, Avstriya, Sudan, Cibuti, Paraqvay, İtaliya və Maltada yeni fəxri konsulluqları fəaliyyətə başlamışdır. Azərbaycanda isə Peru, Kosta-Rika, Meksika, Venesuela və Çilinin səfirlikləri, Əlcəzair, Portuqaliya, Xorvatiya, Estoniya və Monteneqronun diplomatik ofisləri, həmçinin San Marino, Sloveniya, Makedoniya və Efiopiyanın fəxri konsulluqları açılmışdır. Azərbaycan Respublikası ilə Tanzaniya Respublikası, Vanuatu Respublikası, Baham Adaları Birliyi, Samoa Dövləti, Palau Respublikası, San-Tome və Prinsipi Demokratik Respublikası arasında diplomatik münasibətlər qurulmuşdur.
Hazırda Azərbaycan Respublikasının xarici dövlətlərdə 59 səfirliyi, 5 beynəlxalq təşkilat yanında daimi nümayəndəliyi, 9 Baş konsulluğu, 11 təmsilçilik ofisi və 15 fəxri konsulluğu fəaliyyət göstərir. Ölkəmizdə isə 66 dövlətin səfirliyi, 4 Baş konsulluq, 13 fəxri konsulluq və 22 beynəlxalq təşkilatın nümayəndəliyi mövcuddur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi bundan sonra da beynəlxalq münasibətlər sistemində Azərbaycanın dövlət maraqları və milli mənafeyinin layiqincə qorunması və təmin olunması istiqamətində  müstəqil və çevik xarici siyasət fəaliyyətini davam etdirəcəkdir. Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünə son qoyulması, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi və məcburi köçkünlərimizin öz yurd-yuvalarına qayıtması diplomatiyamızın ən başlıca vəzifəsidir.
Vaxtilə ümummilli lider Heydər Əliyevin söylədiyi: "Biz bu çətin günləri keçib gedəcəyik, müstəqil Azərbaycan Respublikası dünya birliyində öz layiqli yerini tutacaq, hər bir Azərbaycan vətəndaşı özünün bu müstəqil dövlətə mənsub olduğunu böyük qürur hissi ilə bəyan edəcəkdir" fikri tərəfinizdən apardığınız uzaqgörən siyasət nəticəsində artıq özünü tam doğrultmuşdur. Bu gün Azərbaycan bölgənin qabaqcıl dövləti qismində dünyada öz layiqli yerini tutmuşdur və hər bir azərbaycanlı öz dövləti və milli mənsubiyyəti ilə iftixar hissi duyur.
Əminəm ki, Azərbaycan diplomatları tarixi irsimizə sədaqətləri ilə 100 illik Azərbaycan diplomatiyasının şərəfini bundan sonra da layiqincə davam etdirəcək, milli maraqlarımızın beynəlxalq müstəvidə təmin edilməsi və irəlilədilməsi istiqamətində səylərini daha da artıracaqlar.

No:198/19, Opening Speech by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 6th Conference of the heads of diplomatic missions of Azerbaijan
Opening Speech
by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov,
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan,
at the 6th Conference of the heads of diplomatic missions of Azerbaijan
Esteemed conference participants,
The 6th meeting of heads of diplomatic missions of the Republic of Azerbaijan coincides with a very significant date. Today, we celebrate the centenary of the professional holiday of diplomatic service employees of the Republic of Azerbaijan with great pride.
A century ago, the Ministry of Foreign Affairs of the first Republic in the Muslim East was established to properly represent the interests of the newly emerging Republic in international domain during the turbulent post-World War I period.
Certainly, multifaceted diplomatic efforts were well underway from the earliest days of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR), but the provisional directive establishing the MFA’s Secretariat came on July 9th, 1919, the date we now officially celebrate as the professional holiday of Azerbaijani diplomats according to the Order No. 2356 of 24 August 2007 of the President of the Republic of Azerbaijan.
Despite the short life of our republic as a result of the Soviet occupation, the diplomatic staff of the Ministry of Foreign Affairs of the first Republic gained extensive experience, achieved great successes and formed the basis of our independent foreign policy.
Following the collapse of the Soviet Union in 1991, the people of Azerbaijan were able to restore its national independence. Many people were skeptical that Azerbaijan, which was suffering from military aggression of Armenia, the severe economic crisis and severe internal clashes, would find a way out of this difficult situation. In 1993, national leader Heydar Aliyev's return to power with the call of the nation laid the foundation for stability and development in Azerbaijan. The main purpose of the National Leader was to transform Azerbaijan into a more powerful and rich state, further strengthen its reputation in the world community and become its own driving force, goals which were gloriously achieved.
The current foreign policy strategy of Azerbaijan, instituted by nation-wide leader Heydar Aliyev, based on our national interests, is successfully being continued by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev.
The growing controversy between global and regional powers has further exacerbated the ongoing tensions in the international system, including the interference with states' sovereignty and internal affairs, the dual approach to international law and principles, as well as armed conflicts, ethnic clashes, economic sanctions and humanitarian crisis. Controversial processes around our region at the backdrop, our country has succeeded to further enhance its international prestige and reputation by ensuring internal stability and development, fine-tuning the economy up to positive growth and realizing large-scale projects as a result of a successful policy pursued by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev.
Foreign policy conducted by the Republic of Azerbaijan is primarily based on principles of equal and mutually beneficial cooperation, which serves to strengthen the independence of our country, restore sovereignty and territorial integrity within its international borders and to promote our national interests abroad.
Today, the international community unequivocally supports Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity within its internationally recognized borders. The withdrawal of Armenian forces from the occupied territories and settlement of the conflict on the basis of sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan is also mandated in the relevant resolutions of the UN Security Council and the General Assembly, the Non-Aligned Movement, Organization of Islamic Cooperation, OSCE, Council of Europe, European Union, NATO and other international organizations.
Azerbaijan successfully develops partnerships on a regional and global scale. It employs new approaches to cooperation in trilateral and quadrilateral format which forms a new basis for ensuring a qualitatively new level of intergovernmental relations.
Over the past years, the Republic of Azerbaijan opened new embassies in the Algerian People's Democratic Republic and the Republic of Iraq, non-resident embassies in Colombia, Chile, Uruguay and Peru and new consulates in Austria, Sudan, Djibouti, Ukraine, Paraguay, Italy and Malta. During the same period, Peru, Costa Rica, Mexico, Venezuela and Chile established embassies in Azerbaijan, Algeria, Portugal, Croatia, Estonia and Montenegro sent non-resident embassies and San Marino, Slovenia, Macedonia and Ethiopia appointed honorary consuls to Azerbaijan. The Republic of Azerbaijan and the Republic of Tanzania, the Republic of Vanuatu, the Union of the Bahamas, the Samoa State, Palau, San-Tome and the Democratic Republic of Macedonia have established diplomatic relations.
Currently, Azerbaijan has embassies in 59 countries, permanent missions to 5 international organizations, 9 consulates, 11 non-resident embassies and 16 honorary consulates. Simultaneously, 66 embassies, 4 consulates, 13 honorary consulates and representations of 22 international organizations reside in our country.
Under the leadership of our President Ilham Aliyev, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan will continue to pursue independent and versatile foreign policy aimed at protecting and furthering national interests within the system of international relations. The end of Armenia's aggression against Azerbaijan, the liberation of our lands from occupation and the return of internally displaced persons to their homes will remain the main priority of our diplomatic efforts.
Prescient words of national leader Heydar Aliyev, "We will get through these difficult days, the independent Republic of Azerbaijan will take its rightful place in the world community and every citizen of Azerbaijan will declare with great pride that he or she is a part of this independent state” have inspired the visionary policy that the President is now implementing.
Azerbaijani diplomats will continue their tireless endeavor to promote and advance our national interests worldwide, extending with dignity our historic heritage and our enthusiasm for progress, as well as the honoring 100 years of Azerbaijani diplomacy.