Dünya dini liderleərinin II Bakı Sammiti
Bəyannamədə Azərbaycan dövlətinin beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafına, din-dövlət münasibətlərinin formalaşmasına, sivilizasiyalararası və dinlərarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə, müxtəlif milli-mədəni dəyərlərin və multikulturalizm ənənələrinin qorunmasına mühüm önəm verdiyi vurğulanıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Dünya dini liderlərinin II Bakı Sammitinin və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri Şeyxülislam Allahşükür Paşazadənin anadan olmasının 70, şeyxülislamlıq fəaliyyətinin 40 illik yubiley tədbirlərinin keçirilməsi barədə qərarları, habelə II Bakı Sammitində iştirakı və dərin məzmunlu çıxışı yüksək dəyərləndirilib.
Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə başlanan və həyata keçirilən “Bakı Prosesi”, “Multikulturalizm” və “İslam Həmrəyliyi” illəri çərçivəsində təşkil olunmuş beynəlxalq tədbirlərin əhəmiyyəti, o cümlədən Dünya dini liderlərinin I Bakı Sammitinin, habelə, Bakı Beynəlxalq Dinlərarası və Sivilizasiyalararası Əməkdaşlıq Mərkəzinin müxtəlif mədəniyyətlər və dinlər arasında əlaqələrin genişlənməsinə, qarşılıqlı etimad mühitinin yaradılması işinə töhfələri qeyd edilib.
Dünya dini liderlərinin II Bakı Sammitinin yüksək səviyyədə təşkili, habelə müxtəlif mədəniyyətlərin və dinlərin daşıyıcılarının, dövlət, ictimaiyyət və elm xadimlərinin görüşləri və fikir mübadilələrinin aparılması üçün yaradılan şəraitə görə tədbirin Təşkilat Komitəsinə minnətdarlıq bildirilib.
Zati-müqəddəsləri Moskva və Bütün Rusiya Patriarxı Kirillin sivilizasiyalararası və dinlərarası əməkdaşlığa töhfələri, bölgədə və beynəlxalq miqyasda sülhün və əmin-amanlığın qorunmasında, eləcə də qarşılıqlı etimad mühitinin yaradılmasında önəmli rolu qeyd olunub.
Zati-müqəddəsləri Roma Papası Fransiskin 2016-cı il noyabrın 2-də Azərbaycana apostol səfəri zamanı Azərbaycanda sivilizasiyalararası və dinlərarası dialoqa verdiyi dəyər yüksək qiymətləndirilib. Habelə Papa Fransisk və Əl-Əzhərin baş imamı Şeyx Əhməd əl-Tayyib həzrətləri tərəfindən 2019-cu il fevralın 4-də Əbu-Dabidə imzalanmış “İnsani qardaşlıq, dünyada sülh və birgəyaşayış” Birgə Sənədi alqışlanıb.
Zati-müqəddəsləri bütün Gürcüstan katalikos-patriarxı II İlyanın Qafqaz regionunun ənənəvi tolerantlıq mühitinin qorunmasında, bölgədə sülhə və əmin-amanlığa nail olunmasında və dinlərarası anlaşmanın bu məqsədlər naminə dərinləşməsində müstəsna xidmətləri vurğulanıb.
Qafqaz və ona qonşu olan bölgələrin, Mərkəzi Asiya ölkələrinin dini liderlərinin dinlərarası və məzhəblərarası əməkdaşlığın inkişafına və mənəvi dəyərlərin qorunmasına verdikləri töhfələr qeyd edilib.
Dünyanın müxtəlif regionlarını təmsil edən xristian, müsəlman, yəhudi, buddist, induist və digər dini birliklərin rəhbərləri və dini konfessiya təmsilçilərinin müasir dünyanı təhdid edən problemlərə dair birgə mövqeyinin bildirilməsi, o cümlədən dinlərarası və sivilizasiyalararası həmrəyliyin vacibliyinin bütün dünyaya nümayiş etdirilməsi məqsədilə belə tədbirlərin davamlı əsaslarda təşkil olunmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Dünya dini liderlərinin II Bakı Sammitində irəli sürülən, Azərbaycan tərəfinin 2020-ci ildə Bakıda “Media və sosial şəbəkələrdə nifrətə çağırışlara qarşı mübarizədə dini liderlərin və siyasi xadimlərin birgə fəaliyyəti” mövzusunda BMT, KAİCİİD və Bakı Beynəlxalq Dinlərarası və Sivilizasiyalararası Əməkdaşlıq Mərkəzinin həmtəşkilatçılığı ilə beynəlxalq konfransın keçirilməsi təşəbbüsü alqışlanıb.
Dünya dini liderlərinin sülh, əmin-amanlıq və humanizm ideyalarına xidmət edən dövlət və ictimaiyyət institutları, habelə beynəlxalq və regional təşkilatlarla əməkdaşlığının vacibliyi qeyd edilib.
2018-ci ilin 25 iyun tarixində BMT-nin Cenevrədəki Ofisində “Dinlər, inanclar və dəyər sistemləri: bərabər vətəndaşlıq hüquqları”
mövzusunda keçirilmiş ümumdünya konfransında qəbul olunmuş və BMT Baş katibi tərəfindən təsdiq edilmiş Bəyannamə alqışlanıb.
Qarşılıqlı etimad və anlaşma mühitində mədəni müxtəlifliyin, sivilizasiyalararası və dinlərarası əməkdaşlığın təşviq edilməsinin sülhə, təhlükəsizliyə və bəşəri həmrəyliyə töhfə olduğu vurğulanıb və bu istiqamətdə səylərin artırılmasının vacibliyi qeyd edilib.
Dünyada terrorizmin, müxtəlif zəminlərdə ayrı-seçkiliyin, ksenofobiyanın, dini və etnik zəmində dözümsüzlüyün artması, terrorçu və ekstremist qruplaşmalar tərəfindən dini dəyərlərin məqsədyönlü təhrif olunması, mədəni, dini və tarixi irsin dağıdılması, eləcə də qaçqınların, məcburi köçkünlərin və miqrantların humanitar fəlakət həddinə çatmış kütləvi axını nəticəsində dünyada sülhün, qlobal dialoqun və bəşəri həmrəyliyin bərqərar olmaması ilə bağlı dərin narahatlıq ifadə edilib.
Silahlı münaqişələr, terror aktları, dini və etnik zəmində baş verən zorakılıqların insan tələfatı ilə yanaşı, mədəni və dini irsin talan və məhv edilməsi ilə nəticələndiyindən və bu xüsusda dünya mədəni və mənəvi irsinə aid olan, o cümlədən Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində mədəni və dini abidələrin dağıdılmasından dərin narahatlıq ifadə olunub.
Özündə bəşəri dəyərləri ehtiva edən dinlərin dünya sivilizasiyasına, mədəniyyətinə və mənəvi irsinə əhəmiyyətli töhfə verdikləri, humanizmin təşviq edilməsinə, sülhün və ədalətin təmin olunmasına xidmət etdikləri xüsusi vurğulanıb.
Dayanıqlı tərəqqiyə, sabitliyə və təhlükəsizliyə əsas maneə olan silahlı münaqişələrin həllinə, eləcə də aqressiv təbliğatlara, etnik və dini zəmində yaranan münaqişələrin təhrik olunmasına qarşı mübarizə sahəsində beynəlxalq birlik tərəfindən səylərin gücləndirilməsinə olan zərurət bildirilib.
Bəyannamədə dövlətlər, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, digər beynəlxalq və regional və ictimai təşkilatlar, dini liderlər sivilizasiyalararası və dinlərarası qarşılıqlı anlaşmanın və əməkdaşlığın təşviq edilməsini və gücləndirilməsini davam etdirməyə, terrorizmin və insaniyyətə qarşı cinayətlərin din adı ilə bağlanması, ayrı-seçkiliyə, ksenofobiya, islamofobiya, antisemitizm, xristianofobiya zəminində törədilən terror aktları və digər xüsusilə ağır cinayətlərin qarşısının alınması üçün təsirli tədbirlər görməyə, din adından törədilən hər hansı terror aktını bütün dinlərə qarşı törədilmiş terror aktı kimi qiymətləndirməyə, terrorçuların öz məkrli niyyətləri naminə dinlərin müqəddəs dəyərlərindən istifadə etməsi cəhdlərinin qarşısının alınmasına çağırılır.
Həmçinin dini dəyərlər rəhbər tutulmaqla yanaşı, dini ayinlərin aidiyyəti dini məkanların yerləşdiyi ölkələrin dövlət siyasəti və milli qanunvericiliyinə tam riayət etməklə yerinə yetirilməsinin təmin olunmasına, media, rabitə və informasiya texnologiyaları vasitəsilə irqi, dini və etnik zəmində zorakılığa təhrik edən zərərli ideologiyaların və təbliğatların, nifrətə çağırışların qarşısının alınmasında əməkdaşlığın artırılmasına, gənclərin bu sahədə maarifləndirilməsinin təşviq edilməsinə, BMT-nin mərkəzi əlaqələndirici rolu vasitəsilə beynəlxalq sabitlik və təhlükəsizliyə qarşı yönəlmiş təhdid və təhlükələrin qarşısının alınması üçün birgə səylərin artırılmasına və qlobal dialoqun gücləndirilməsinə, silahlı münaqişə, təqib və zorakılıq nəticəsində əziyyət çəkmiş qaçqınlar, məcburi köçkünlər və miqrantların problemlərinin həllinə, onların pozulmuş hüquqlarının bərpa olunmasına, eləcə də bu cür vəziyyətlərin yaranmasına gətirib çıxaran amillərin aradan qaldırılmasına səy göstərilməsinə çağırış öz əksini tapıb.
Bundan başqa, bəyannamədə bütün dinlərin müqəddəs ibadətgahlarında, o cümlədən səmavi dinlərin müqəddəs məkanı olan Qüdsdə təxribatların və zorakılıq hallarının qarşısının alınmasında əməli səy göstərməyə, BMT-nin Nizamnaməsinə və beynəlxalq hüququn hamılıqla tanınmış prinsip və normalarına, xüsusilə dövlətlərin suveren bərabərliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsiplərinə hörmət edilməsinə və bu prinsiplərə riayət olunmasının beynəlxalq ictimaiyyət və yerli cəmiyyət daxilində təşviq edilməsinə, dünyanın bir çox bölgələrində, o cümlədən Yaxın Şərqdə davam edən münaqişələrin, eləcə də Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin yuxarıda göstərilən prinsiplərə tam uyğun olaraq sülh yolu ilə həll olunmasına töhfə verməyə, UNESKO-nun Nizamnaməsinə istinadən, dini, mədəni və etnik müxtəlifliyin qəbul olunması və buna hörmətlə yanaşılmasının təşviq edilməsinə, habelə dini və mədəni irsin qorunmasına, İnsan Hüquqları haqqında Ümumi Bəyannamə və BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyasına riayət etməyə, insan hüquqları, o cümlədən qadın və uşaq hüquqlarının təşviqi və müdafiəsi sahəsində din, elm və ictimaiyyət xadimlərinin birgə fəaliyyətini dəstəkləməyə çağırış yer alıb.

The Participants of the II Baku Summit of World Religious Leaders, held on November 14-15, 2019 in Baku, the capital of the Republic of Azerbaijan, with the attendance of the religious leaders, heads of
various countries and international organizations, lay
leaders,academicians and religious representatives:
emphasizing that the State of Azerbaijan attaches great importance to the improvement of the international cooperation, shaping of the religion-state relations, strengthening of the inter-civilizational and interfaith relations, protection of diverse ethno-cultural values and traditions of multiculturalism; highly appreciating the decisions of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. llhamAiiyev, to hold the II Baku Summit of the World Religious Leaders, and to celebrate of the 70th birthday of Sheikh-ul-lslam A Pashazadeh and the 4oth anniversary of his activity as the Sheikh-ul lslam; as well as Mr. President's participation and profound speech in the II Baku Summit;
emphasizing the significance of the "Baku Process",
initiated and implemented at the initiative of the Head of State of
Azerbaijan, and the international events organized within the years of Multiculturalism and Islamic Solidarity, including "I Baku Summit of World Religious Leaders", and the contribution of "Baku International Center for lnter-Civilizational and Interfaith Cooperaton" (BCIC) to the improvement of the relations among
different cultures and religions and to the creation of the environment of mutual trust;
expressing gratitude to the Organizing Committee for the high-level organization of the II Baku Summit of World Religious Leaders, and for setting up of the grounds for discussions and exchange of views of representatives of various cultures and religions, state, public and scientific figures;
emphasizing the contribution of His Holiness the Patriarch of Moscow and All Russia, Cyril, to lnter-civilizational and interfaith co-operation, and His important role in maintaining peace and security, as well as in creation of the environment of mutual trust in the regional and international scales; highly appreciating the importance attached in Azerbaijan to the inter civilizational and interfaith dialogue during the apostolic visit of His Holiness Pope Francis to Azerbaijan on November 2, 2016, and welcoming the Joint "Human Fraternity for World Peace and Living Together" Document signed by His Holiness Pope Francis and His Eminence Sheikh Ahmad AI-Tayyib on February 4, 2019, in Abu Dhabi;
emphasizing the exceptional contribution of His Holiness the Catholicos Patriarch of all Georgia Ilia II to the preservation of ancient ethnic and religious traditions of Caucasus region, keeping of peace and interfaith understanding in the Region;
noting the contributions of the Religious Leaders of the Caucasus and other Countries in the neighboring Central Asian region to the improvement of the inter-religious and inter-sectarian cooperation, and the preservation of the moral values;
emphasizing proclamation of common position of the Leaders
of Christianity, Islam, Judaism, Buddhism, Hinduism and other religions and creeds from different regions of the World, on the challenges of the Modern World, as well as the importance of proceeding of such events on the regular basis to demonstrate the significance of interfaith and inter civilizational solidarity to the entire World; welcoming the initiative proposed by the Azerbaijani side at the II
Baku Summit of World Religious Leaders related to the
holding of the international conference on theme "Joint Activities
of Religious Leaders and Politicians in countering Hate Speechin Mass-Media, Social Networks and other means", in cooperation with the UN, KAICIID and Baku International Center for Inter-Religious and lnter-Civilizational Cooperation (BCIC), in Baku;
noting the importance of cooperation of World religious leaders with those state and public institutions, international and regional organizations, which serve the ideas of peace, security and humanism;
welcoming the Declaration on "Moving Towards Greater
Spiritual Convergence Worldwide in Support of Equal Citizenship Rights" adopted on 25 June 2018 at the World Conference held at the United Nations Office in Geneva and which received the endorsement of the UN Secretary General;
emphasizing the promotion of cultural diversity, inter-civilizational and interfaith cooperation in an atmosphere of mutual trust and understanding as an essential milestone for peace, security and human solidarity, and noting the importance of increase efforts in this direction;
expressing their deep concern with regard to the sustained worldwide prevalence of terrorism and the rise of discrimination, xenophobia, racism,
as well as the growth of intolerance on the religious and ethnic grounds, exploitation of religion by terrorist and violent extremist groups, destruction of cultural, religious and historical heritage and the massive flow of refugees, internally displaced persons and migrants reaching the scale of humanitarian disaster and the lack of peace, global dialogue and human solidarity to that end;
expressing deep concern with regard to the armed conflicts, acts of terrorism, violence on religious and ethnic grounds resulting along with human victims, by devastation and destruction of cultural and religious heritage, therein, destruction of the cultural and religious monuments pertaining to the World cultural and religious heritage, including those in the occupied territories of Azerbaijan;
particularly emphasizing that religious creeds and value
systems encompassing shared human values significantly contribute to world civilization, cultural and spiritual heritage, enhance humanism, peace and justice;expressing necessity to strengthen the efforts of the
international community concerted towards the resolution of ongoing armed conflicts, as well as addressing aggressive propaganda and instigation of the conflicts on the ethnic and religious grounds that constitute the major obstacle to sustainable progress, stability and security;
call upon all states, the United Nations, international, regional, civil society organizations, as well as religious and lay leaders
- to continue to promote and enhance inter-cultural and interfaith understanding and cooperation;
- to take effective measures to prevent terrorism and crimes against humanity, committed in the name of religion, as well as racist discrimination, offensive xenophobia, lslamophobia, anti-Semitism and Christianophobiya;
- to consider any act of terror in the name of a religion an act of terror against all religions;
- to prevent any attempt by terrorists to use the sacred values of religions for realization of their malign aspirations;
- to increase cooperation in preventing the spread of
harmful ideologies and propaganda that promotes violence on
racial, religious and ethnic grounds through Internet
and other communication and information channels, and to encourage the education of youth in this area as well as in common citizenship;
- to enhance the global dialogue and increase collective efforts on the prevention of threats and challenges to international stability and security through the central coordinating role of the United Nations;
- to recognize that armed conflict, persecution and violence, including terrorism, are among the factors, which give rise to large refugee movements, and address the root causes of such crisis situations in order to prevent or resolve conflict by peaceful means;
- to make practical efforts to prevent provocations and violence in the sacred temples of all religions, including Jerusalem,the Holy Place of the Abrahamic religions;
.to uphold the respect to the Charter of the United Nations and the universally recognized principles and norms of international law, in particular the respect for the principles of sovereign equality, territorial integrity and inviolability of borders, to contribute to a fair peaceful settlement of ongoing conflicts around the world, including those in the Middle East, as well as Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict in full conformity with the above-mentioned principles;
.to work together to promote the culture of acceptance and respect to religious, cultural and ethnic differences in accordance with the UNESCO Chart;