Kişinyovda Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri qeyd olunub
Dekabrın 6-da Moldovada Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində səfirliyin önündəki bağçada görkəmli, tanınmış Azərbaycan ifaçısı Müslüm Maqomayevin barelyefinin açılış mərasimi baş tutub.  Açılış mərasimində Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədovun rəhbərlik etdiyi Moldova Respublikasında səfərdə olan Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri, Moldovada Azərbaycan diasporunun nümayəndələri, ictimai-siyasi xadimlər, tələbələr və KİV nümayəndələri iştirak ediblər. Barelyef Azərbaycan və Moldova arasında iqtisadi inkişaf üzrə hökumətlərarası komissiyanın həmsədrləri- Moldovanın infrastruktur və regional inkişaf naziri Andrey Spınunun və Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədovun, eləcə də Moldovanın mədəniyyət naziri Sergiu Prodanın iştirakı ilə açılıb.
Ilk növbədə tədbir iştirakçıları Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin Səfirliyin önündəki bağçada ucaldılmış büstü önünə gül dəstələri düzüblər.
Səfir Qüdsi Osmanov qonaqlar qarşısında çıxış edərək qeyd edib ki, görkəmli ifaçı Müslüm Maqomayevin barelyefi Azərbaycan xalqının tarixdə parlaq iz qoymuş digər tanınmış şəxsiyyətlərin barelyefləri ilə yanaşı, səfirliyin önündəki bağçada öz layiqli yerini tutub. “Bu barelyef Moldovada Müslüm Maqomayevin xatirəsini əbədi olaraq yaşadacaq”, - deyə diplomat qeyd edib.O həmçinin, 2023-cü il noyabrın 8-də açılışı olan və Azərbaycanın 44 günlük Vətən Müharibəsində qələbəsini simvolizə edən Səfirliyin önündəki bağçanı Kişinyovun ən çox ziyarət edilən yerlərindən birinə çevrildiyini vurğulayıb.
Moldovanın mədəniyyət naziri Serjiu Prodan Kişinyovda tanınmış müğənni və bəstəkar Müslüm Maqomayevin barelyefinin açılışını mühüm mədəniyyət hadisəsi adlandırıb. O, həmçinin ölkələrimizin dostluğunun rəmzi olan Səfirliyin önündəki bağçanı paytaxtın ən gözəl guşələrindən biri olduğunu qeyd edib.
Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov tədbirə toplaşanları barelyefin açılışı münasibətilə təbrik edib və qeyd edib ki, Müslüm Maqomayevin mahnıları hələ də çoxlarının qəlbinə toxunur. O, həmçinin vurğulayıb ki, Səfirliyin önündəki bağça hər kəsin Azərbaycanın tarixinə və mədəniyyətinə toxuna biləcək təkrarolunmaz məkandır.
Bundan əlavə, dekabrın 6-da Kişinyovun Orqan zalında Azərbaycan muğam triosu ansamblının konserti baş tutub. Tədbirin rəsmi hissəsində Moldovanın mədəniyyət naziri Serjiu Prodan və Azərbaycan mədəniyyət nazirinin müşaviri Oleq Əmirbəyov çıxış ediblər.
Sonra gecənin qonaqları üçün Azərbaycan muğam ifaçılarının təqdimatında Azərbaycan xalq kompozisiyaları səslənib.

В Кишиневе отметили Дни Культуры Азербайджана
6 декабря в рамках Дней Культуры Азербайджана в Молдове в сквере у Посольства состоялось открытие барельефа выдающегося, известного азербайджанского исполнителя Муслима Магомаева. В церемонии открытия приняли участие представители азербайджанской делегации, находящийся с визитом в Республике Молдова во главе с министром сельского хозяйства Азербайджана Меджнуном Мамедовым, члены азербайджанской диаспоры Молдовы, общественно-политические деятели, студенты и представители СМИ. Барельеф был открыт при участии сопредседателей межправительственной комиссии по экономическому развитию между Азербайджаном и Молдовой министром инфраструктуры и регионального развития Молдовы Андрея Спыну, министра сельского хозяйства Азербайджана Меджнуна Мамедова, а также при участии министра культуры Молдовы Серджиу Продана.
Вначале участники церемонии возложили цветы к бюсту общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, воздвигнутого в сквере у Посольства.
Выступивший перед гостями посол Азербайджана Гудси Османов отметил, что барельеф выдающегося исполнителя Муслима Магомаева занял свое достойное место в сквере у Посольства наряду с барельефами других известных личностей, оставивших яркий след в истории азербайджанского народа. Он подчеркнул, что сквер, открытый 8 ноября 2023 года и символизирующий победу Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне, стал одним из посещаемых мест Кишинева. «Данный барельеф увековечит память Муслима Магомаева в Молдове навечно», - отметил дипломат.
Министр культуры Молдовы Серджиу Продан назвал важным культурным событием открытие барельефа непревзойденного певца и композитора Муслима Магомаева в Кишиневе. Он также поблагодарил Азербайджанскую сторону за предоставление доступа к скверу для всех жителей столицы, который символизирует дружбу двух стран.
Министр сельского хозяйства Азербайджана Меджнун Мамедов поздравил собравшихся с данным событием и отметил, что до сих пор песни Муслима Магомаева согревают души и сердца многих людей. Он также подчеркнул, что сквер у Посольства является уникальным местом, в котором каждый желающий может прикоснуться к истории и культуре Азербайджана.
Также 6 декабря в Органном зале Кишинева состоялся концерт азербайджанского ансамбля мугам-трио. На официальной части мероприятия выступил министр культуры Молдовы Серджиу Продан и советник министра культуры Азербайджана Олег Амирбеков.
Затем перед гостями вечера были представлены азербайджанские народные композиции в исполнении азербайджанских музыкантов-исполнителей мугама.