Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsi Moldovada ehtiramla yad edilib
Cari ilin 12 dekabr tarixində ümummilli lider Heydər Əliyevin anım günü ilə əlaqədar, ölkəmizin Moldovadakı Səfirliyinin qarşısındakı bağçada ucadılmış ulu öndərin büstü önünə gülqoyma mərasimi keçirilib.
Mərasimə qardaş Türkiyə Respublikasının Moldovadakı Səfirliyinin diplomatı, yerli iş adamları və sakinlər, Moldovadakı Azərbaycanlılar Konqresinin (MAK) üzvləri, çoxsaylı həmvətənlərimiz, Moldovada yaşayan müxtəlif icma nümayəndələri qatılıb.
İlk növbədə, səfir Qüdsi Osmanov çıxış edərək, müasir müstəqil Azərbaycanın qurucusu, dünya şöhrətli siyasi xadim, xalqımızın xilaskarı ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti haqqında mərasim iştirakçılarına məlumat verib. Xalqımız üçün ən ağır anlarda Heydər Əliyevin daim xalqın yanında olmasını qeyd edən səfir məhz Ulu öndərin hakimiyyətə gəlməsindən sonra Azərbaycanda sabitlik və inkişaf dövrü başladığını, dövlətçiliyin əsasları qoyulduğunu, ciddi islahatlar aparıldığını və Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə nüfuzlu yer tuta bildiyini diqqətə çatdırıb. Səfir qeyd edib ki, inkişafının təməli ulu öndər tərəfindən qoyulmuş Azərbaycan onun siyasətinin uğurlu davamçısı Prezident İlham Əliyev sayəsində regionun aparıcı dövlətinə çevrilib. Q.Osmanov ötən il prezidentimizin uzaqgörən siyasəti, ordumuzun gücü və xalqımızın birliyi nəticəsində bütün azərbaycanlıların Zəfər sevincini yaşadığını, azad edilmiş ərazilərimizdə Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə sürətli və genişmiqyaslı quruculuq və bərpa işlərinin aparıldığını bildirib. Çıxışının sonunda səfir on səkkiz il bundan əvvəl Azərbaycanın dahi liderini itirdiyini kədərlə qeyd edib, habelə bu günün milli birlik günü olduğunu və ulu öndərin əziz xatirəsinin xalqımızın qəlbində əbədi yaşacağını vurğulayıb.
Mərasimdə Türkiyə Səfirliyinin diplomatı Özlem Okuyucu ümummilli lider Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” şüarı altında Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının daim yaşayacağını bildirib, Ulu öndərin xatirəsini ehtiramla yad edib.
Daha sonra MAK-ın sədri Elçin Bayramov çıxışında yalnız xalqımız üçün deyil, eləcə də dünyada örnək alınası şəxsiyyət olan Heydər Əliyevin azərbaycançılıq ideologiyası əsasında dünya azərbaycanlılarının vahid ideya ətrafında birləşdiyini, bu gün Səfirliyə toplaşan soydaşlarımızın bu ideologiya sayəsində milli-mənəvi, vətənpərvərlik dəyərlərini yaşadaraq gənc nəsillərə ötürdüyünü qeyd edib.
Sonda MAK-ın nüfuzlu və vətənpərvər üzvü Maarif Rəhimov ulu öndərin xalqımız və ölkəmizin rifahı naminə gördüyü işlərdən danışıb, həmyerlimiz Məhəbbət İsmayılov dahi siyasi xadimə həsr etdiyi şeiri səsləndirib.
Ulu öndərin vəfatının on səkkizinci ildönümünə həsr edilmiş mərasim Heydər Əliyevin Səfirliyin qarşısındakı bağçada ucadılmış büstü önünə qonaqlar tərəfindən gül dəstələri qoyulması ilə yekunlaşıb.

В Молдове почтили память Общенационального лидера Гейдара Алиева
12 декабря в саду перед посольством Азербайджана в Молдове прошла  церемония возложения цветов к монументу общенационального лидера Гейдара Алиева.
На церемонии присутствовали, дипломат Посольства братской Турецкой Республики в Молдове, местные бизнесмены и жители, члены Конгресса Азербайджанцев Молдовы (КАМ), многие наши соотечественники,  представители различных общин, проживающих в Молдове.
В первую очередь, посол Гудси Османов рассказал о жизни и деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева, основателя современного независимого Азербайджана, всемирно известного политического деятеля, спасителя нашего народа. Отметив, что Гейдар Алиев всегда был с народом в самые тяжелые моменты, посол сказал, что именно после прихода к власти великого лидера в Азербайджане начался период стабильности и развития, были заложены основы государственности,  были проведены серьезные реформы. Посол также отметил, что Азербайджан, основанный великим лидером, стал ведущим государством в регионе благодаря президенту Ильхаму Алиеву, успешному продолжателю его политики. Османов сказал, что в результате дальновидной политики нашего президента, силы нашей армии и единства нашего народа в прошлом году все азербайджанцы испытали радость победы. В завершение своего выступления посол с грустью отметил, что Гейдар Алиев покинул этот мир 18 лет назад. Он всегда останется человеком — символом построения современного Азербайджана.
На церемонии дипломат посольства Турции, Озлем Окуюджу, сказалa, что азербайджано-турецкое братство всегда будет жить под лозунгом общенационального лидера Гейдара Алиева «Одна нация, два государства». Дипломат также почтил память великого лидерa.
Затем в своем выступлении председатель KAM Эльчин Байрамов сказал, что Гейдар Алиев является образцовой фигурой не только для нашего народа, но и для всего мира. Он объединил азербайджанцев мира вокруг единой идеи, основанной на идеологии азербайджанства. Э. Байрамов отметил, что благодаря этой идеологии собравшиеся сегодня у Посольства наши соотечественники передали подрастающему поколению свои национально-нравственные и патриотические ценности.
В завершение влиятельный и патриотичный член KAM Маариф Рагимов рассказал о работе великого лидера, которые пошли на благо нашего народа и страны, а наш соотечественник Махаббат Исмайлов прочитал стихотворение, посвященное великому политическому деятелю.
Церемония, посвященная 18-летию со дня смерти общенационального лидера, завершилась возложением цветов к бюсту Гейдара Алиева, установленному в саду перед посольством.